Bu sayfada, AB desteği ve Avrupa Bağımsız Yaşam Ağı (European Network on Independent Living – ENIL) koordinatörlüğünde, engellilerin kişisel asistanlık konusunda bilgilendirilmesi ve bu alandaki savunuculuklarının güçlendirilmesi yoluyla kişisel asistanlığının Türkiye’de gelişiminin desteklenmesi amacıyla başlattığımız “Personal Assistance as a Key Tool for Independent Living and Social Inclusion of Persons with Disabilities in Turkey (PAKT)” projesine ilişkin güncellemeleri paylaşacağız.

PAKT projemizin tanıtımını yaptığımız videomuzu İngilizce ve Türkçe olarak aşağıdaki adresten izleyebilirsiniz (Türkçe sunum 12. dakikada başlamaktadır). Dilerseniz, proje koordinatörümüz Psk. Bahar Yavuz’un konuşmasının metnini buradan indirebilirsiniz.

3.12.2021

AB desteği ve Avrupa Bağımsız Yaşam Ağı işbirliğiyle yürüttüğümüz “Engellilerin Bağımsız Yaşamı ve Toplumsal Katılımı için Kilit Bir Araç Olarak Kişisel Asistanlık” projemiz kapsamında yayınlanacak “Türkiye’de Bağımsız Yaşam Hakkının Durumu” başlıklı raporumuzda değindiğimiz raporumuz yayında! Raporun tam metnine buradan ulaşabilirsiniz. Raporumuzun bağımsız yaşam hakkı ve kişisel asistanlık sistemi alanında çalışmalar yapacak herkes için faydalı bir kaynak olması ve Türkiye’de ihtiyaç duyduğumuz bağımsız yaşam ve kişisel asistanlık savunuculuğunu arttırmasını diliyoruz!

Tekerlekli sandalyede oturan bir kadın, koltuk değneği kullanan bir erkek ve bastonu ve rehber köpeği olan bir başka erkeğin çizimlerinin bulunduğu bir görsele şu yazılar eklenmiş: Sorun Alanı - Türkiye'de engelliler kendilerine sunulan desteğin nasıl tasarlanacağını ve sunulacağını seçememektedir. Desteğin kim tarafından, ne zaman, nerede ve ne şekilde verileceği üzerinde de söz hakkı bulunmamaktadır.
Ayakta duran ve boynunda bir kimlik kartı taşıyan bir kadın, tekerlekli sandalyedeki kadının kolundan tutmuş, diğer eliyle ileriyi işaret etmektedir. Görselde şu cümleler vardır: Çözüm - Engellilerin bağımsız yaşaması, kendi hayatlarında kontrol ve seçim olanağına sahip olması desteklenmelidir. Bunu sağlayan tüm hizmetler, engellilerin bireysel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak planlanmalıdır. Bu anlamda bağımsız yaşamı destekleyen kişisel asistanlık hizmeti pilot bir uygulamada denenmelidir. Sonuçları bağımsız yaşam hakki perspektifiyle değerlendirilmelidir.Görselde "BM Engelli Hakları Sözleşmesi Madde 19: İşbu Sözleşmeye taraf devletler tüm engellilerin diğer bireylerle eşit koşullar altında toplum içinde yaşama hakkına sahip olduğunu kabul eder ve engellilerin bu haktan eksiksiz yararlanabilmeleri ve topluma tam katılımlarını kolaylaştırmak için gerekli tedbirleri etkin bir şekilde alır. Bu çerçevede aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir." yazıyor ve maddenin B bölümü öne çıkarılmış: Engellilerin kişisel asistanlık dahil olmak üzere toplum içinde yaşamak ve topluma dahil olmak için ihtiyaç duydukları konut içi, kurum içi ve diğer toplumsal destek hizmetlerine erişimleri sağlanmalı ve engellilerin toplumdan tecridi ve ayrı tutulması önlenmelidir.

24.06.2021

25 Mayıs ve 28 Mayıs 2021 tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz “Proje Açılış Toplantısı”nın haberine buradan ulaşabilirsiniz.


22.05.2021

İlk olarak, engelliler ve engellilik alanında çalışanlarla buluşacağımız, bağımsız yaşam hakkı ve kişisel asistanlık üstüne deneyim ve fikir alışverişinde bulunacağımız açılış toplantımız 25.05.2021 ve 28.05.2021 günleri 18:00-21:00 saatleri arasında yapılacaktır. Katılım formuna buradan erişebilirsiniz. Engelli ve genç kadınların katılımını önemsediğimizi belirtmek isteriz. Katılımınız ve katkılarınız bizim için çok değerli olacaktır. Herkesi bekliyoruz!

Not: Etkinliğimizde işaret dili çevirisi olacaktır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir