Ayrımcılık Engelli Kadınlara Hak Temelli Aktif Destek

Kadınların insan hakları ileengelli haklarını ve cinsiyet eşitliğini hayata geçirmek, Ayrımcılığa ve engelli kadınlara yönelik şiddete karşı, hak temelli müdahaleler konusunda engelli bireylerin kendi savunuculuk politikalarını güçlendirmek, Demokratik örgüt kültürünü geliştirmek, Engelli kadınların demokrasinin, insan haklarının ve temel özgürlüklerin gelişmesi çerçevesinde sosyal içermesini teşvik için engelli bireylerin farkındalık ve kapasitelerini arttırmayı hedefliyoruz.

Eğitici Eğitimi Projesi

31 Ocak, 1-2 Şubat 2014 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen çalışmada ortopedik, görme engelli ve engelsiz kadın katılımcıların toplumsal cinsiyet ve engelli hakları alanlarında eğitici eğitimi almışlardır. Bu 3 günlük programa,  bu eğitim talebiyle bizi harekete geçiren genç, örgütlülük anlamında deneyimli, öğrendiklerini gelecekte derneğimizin yürüteceği çalışmalarda uygulayabilecek  ve kadın hareketiyle ilişkide olmak isteyen kadın üyelerimiz katılmışlardır.

Engelli Kadınların Hak Temelli Mücadele Adımları

2012-2015 yılları arasında Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı çerçevesinde desteklenerek AKDAM ortaklığıyla yürütülen bu proje ENG-KAD'ın engelli kadınlarla doğrudan temasa geçtiği bir projedir.Proje kapsamında; 8 ilde 160 kadının 3 gün süren atölye çalışmaları ile desteklenerek, engellilik ve toplumsal cinsiyet başta olmak üzere maruz kaldıkları çifte ayrımcılığı tartışarak çözümün bir parçası olmaları hedeflenmiştir.Atölye sonrasında engelli kadınların deneyimlerini yereldeki diğer kadınlarla paylaştıkları, içeriğini kendilerinin belirlediği bir "Yerel Etkinlik"  gerçekleştirilmiştir.

Erişiyorsam Varım

Erişiyorsam Varım

İsveç ve Türkiye’den 22 engelli bireyin hikayesine odaklanan ‘‘Erişiyorsam Varım! sergisi İstanbul ve Çanakkale’den sonra 23 Mayıs 2016 tarihinden itibaren Ankara’da açılacak.

“Erişiyorsam Varım!” sergisinde BM Engelli Hakları Komitesi Üyesi Şafak Pavey’in de aralarında bulunduğu farklı yaş ve engel grubundan Türkiye’den sekiz, İsveç’ten 14 bireysel yaşam hikayesine yer veriliyor.

Türkiye’deki hikayeleri Berkay Uygunoğlu fotoğrafladı, Nilay Vardar kaleme aldı.

Sergi, İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, Swedish Institute (SI), Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi (RUSİHAK) ve Engelli Kadın Derneği (ENGKAD) işbirliği ile hazırlandı.

Kadın Örgütlerinin Engelli Kadınlarla İlgili Farkındalıklarının Arttırılması Projesi

Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında desteklenen “Kadın Örgütlerinin Engelli Kadınlarla İlgili Farkındalıklarının Arttırılması Projesi” ENG-KAD ortaklığıyla Kadın Dayanışma Vakfı tarafından Çankırı, Eskişehir, Kırıkkale, Nevşehir ve Ankara’da uygulanmıştır. Kadınlara, gençlere ve engellilere eşit fırsatların sunulmasını ve topluma aktif katılımlarını destekleyen ortamların geliştirilmesine katkıda bulunulmasını amaçlayan Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı ile Nisan 2011- 2012 tarihlerinde uygulanan projeyle, engellilik ilk kez kadın örgütlerinin gündemine alınmıştır. Ayrıca kadın örgütlerinin konuyla ilgili deneyimlerini paylaşması da sağlanmıştır.