• Engelli Genç Kadınların Sivil Katılımı
  Engelli Kadın Derneği proje koordinatörü Bahar Yavuz, bir engelli kadın olarak  Eylül 2020-Temmuz 2021 arasında NDI Turkey tarafından yürütülen “Biz De Varız” programı genç kadın katılımcıları arasında yer aldı. Program kapsamında hayata geçen projelerden birisi de Bahar’ın engelli genç kadınların sivil katılımı üzerine yazdığı proje oldu. Proje kapsamında, Türkiye’de yaşayan engelli genç kadınların, hikayelerini öğrenip mücadelelerini kendilerine model alabilecekleri ve hem ulusal hem de uluslararası alanda sivil toplumda ve politik mekanizmalarda yer almış Katrin Langensiepen, Ana Peláez Narváez, Miroslava Mima Ivanovic, Freyja Haraldsdóttir gibi engelli kadınların Türkiye’deki genç engelli kadınlara mesajları ve hikayeleri paylaşıldı. Etkinlik yaz döneminde gerçekleştiği için bu aktif…
 • Erişilebilir Etkinlik Düzenleme Rehberi
  Engelli Kadın Derneği’nin Feminist Review Trust desteğiyle hazırladığı engellilerin erişimine uygun etkinlikler düzenleme rehberinin yayınlanmasına günler kaldı! Peki, bu rehberde neler var? Erişilebilirlik için etkinlik öncesi, etkinlik sırası ve etkinlik sonrasında dikkat edilecek noktalar Erişilebilir katılımcı çağrısı veya etkinlik duyurusu hazırlama Farklı engel türleri olan kişilerle iletişimde önemli noktalar Çevrimiçi etkinlikleri erişilebilir hale getirme Etkinlik öncesinde kullanabilmeniz için erişilebilirlik kontrol listesi Rehberimiz ve rehberimizin tanıtım videosu ÇOK YAKINDA sizlerle!
 • Yeni Ekip Arkadaşları Arıyoruz | 2
  Engelli Kadın Derneği (ENG-KAD), Cinsiyet Eşitliğini İzleme Derneği (CEİD)’nin “CEİDizler: Türkiye’de Katılımcı Demokrasinin Güçlendirilmesi: Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin İzlenmesi Projesi Faz II” bünyesinde desteklenen “Herkes İçin Güvenli Kent Ankara” isimli projesi kapsamında çocuk hakları danışmanı, yaşlı hakları danışmanı, gençlik hakları danışmanı, LGBTİ+ hakları danışmanı ve engelli hakları danışmanı istihdam edecektir. Her pozisyon için ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz. Başvurunuzu bekliyoruz!
 • “Kişisel Asistanlık” Projemizin Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi
  Avrupa Birliği Sivil Toplum Destek Programı III tarafından desteklenen, Avrupa Bağımsız Yaşam Ağı (European Network on Independent Living) ve Engelli Kadın Derneği tarafından hayata geçirilen PAKT Projesi (“Engellilerin Bağımsız Yaşamı ve Sosyal Katılımı için Kilit Bir Araç Olarak Kişisel Asistanlık”) başlangıç ​​toplantısı 25 ve 28 Mayıs 2021 tarihlerinde 18:00 – 21:00 saatleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Toplantıya kamudan ve sivil toplumdan engellilerle çalışan kişiler, akademisyenler ve engelli bireyler katılım gösterdi. 25 Mayıs 2021 tarihindeki ilk kısım Dışişleri Bakanlığı Proje Uygulama Daire Başkanı Hakan Atik’in açılış konuşmasıyla başladı. Ardından koordinatör kuruluş olarak ENIL, ortak olarak ENG-KAD tanıtımları yapıldı ve PAKT projesinin…
 • Korona Günlerinde Engelli Kadın Olmak / To Be A Disabled Woman in Coronavirus
  [English below] Engelli Kadın Derneği olarak, koronavirüs pandemisi sürecinde engelli kadınların deneyimlerini anlamak için bir anket çalışması yürüttük. Anketimizi dolduran ve paylaşan tüm kadınlara teşekkür ediyoruz. Bu anketin sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz. We have conducted a survey to understand the experiences of women with disabilities in the times of coronavirus pandemic. We are thankful to every woman who has completed and shared the survey. You can reach the results of this survey from this link (in English).