• Herkes için Güvenli Kent Ankara Projesi
  Avrupa Birliği finansal desteği ile Türkiye’de Katılımcı Demokrasinin Güçlendirilmesi: Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin İzlenmesi Projesi – CEİDİzler Hibe Programı kapsamında gerçekleştirilmekte olan ve Engelli Kadın Derneği’nin yürütücülüğünü üstlendiği “Herkes İçin Güvenli Kent Ankara” projemizin ilk üç ayına ve sonrasına dair merak edilenleri, Çankaya Belediyesi Kadın Bülteni’nin yeni sayısında anlattık! Tuğçe Koçoğlu’nun yazısına bu linkten ulaşabilirsiniz!
 • “Türkiye’de Bağımsız Yaşam Hakkının Durumu” Raporu Yayında!
  AB desteği ve Avrupa Bağımsız Yaşam Ağı işbirliğiyle yürüttüğümüz “Engellilerin Bağımsız Yaşamı ve Toplumsal Katılımı için Kilit Bir Araç Olarak Kişisel Asistanlık” projemiz kapsamında hazırladığımız “Türkiye’de Bağımsız Yaşam Hakkının Durumu” başlıklı raporumuz yayında! Raporda bağımsız yaşam hakkıyla ilgili ulusal mevzuatın yanı sıra, gerçekleştirdiğimiz saha çalışmasının sonuçlarını, engelliler, sivil toplum örgütü temsilcileri ve profesyonel olarak engellilik alanında çalışan kişilerin konuyla ilgili paylaşımlarını ve çözüm önerilerimizi bulabilirsiniz. Raporun tam metnine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Raporumuzun bağımsız yaşam hakkı ve kişisel asistanlık sistemi alanında çalışmalar yapacak herkes için faydalı bir kaynak olması ve Türkiye’de ihtiyaç duyduğumuz bağımsız yaşam ve kişisel asistanlık savunuculuğunu arttırmasını diliyoruz!
 • Engelli Genç Kadınların Sivil Katılımı
  Engelli Kadın Derneği proje koordinatörü Bahar Yavuz, bir engelli kadın olarak  Eylül 2020-Temmuz 2021 arasında NDI Turkey tarafından yürütülen “Biz De Varız” programı genç kadın katılımcıları arasında yer aldı. Program kapsamında hayata geçen projelerden birisi de Bahar’ın engelli genç kadınların sivil katılımı üzerine yazdığı proje oldu. Proje kapsamında, Türkiye’de yaşayan engelli genç kadınların, hikayelerini öğrenip mücadelelerini kendilerine model alabilecekleri ve hem ulusal hem de uluslararası alanda sivil toplumda ve politik mekanizmalarda yer almış Katrin Langensiepen, Ana Peláez Narváez, Miroslava Mima Ivanovic, Freyja Haraldsdóttir gibi engelli kadınların Türkiye’deki genç engelli kadınlara mesajları ve hikayeleri paylaşıldı. Etkinlik yaz döneminde gerçekleştiği için bu aktif…
 • Erişilebilir Etkinlik Düzenleme Rehberi
  Engelli Kadın Derneği’nin Feminist Review Trust desteğiyle hazırladığı engellilerin erişimine uygun etkinlikler düzenleme rehberinin yayınlanmasına günler kaldı! Peki, bu rehberde neler var? Erişilebilirlik için etkinlik öncesi, etkinlik sırası ve etkinlik sonrasında dikkat edilecek noktalar Erişilebilir katılımcı çağrısı veya etkinlik duyurusu hazırlama Farklı engel türleri olan kişilerle iletişimde önemli noktalar Çevrimiçi etkinlikleri erişilebilir hale getirme Etkinlik öncesinde kullanabilmeniz için erişilebilirlik kontrol listesi Rehberimiz ve rehberimizin tanıtım videosu ÇOK YAKINDA sizlerle!
 • Yeni Ekip Arkadaşları Arıyoruz | 2
  Engelli Kadın Derneği (ENG-KAD), Cinsiyet Eşitliğini İzleme Derneği (CEİD)’nin “CEİDizler: Türkiye’de Katılımcı Demokrasinin Güçlendirilmesi: Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin İzlenmesi Projesi Faz II” bünyesinde desteklenen “Herkes İçin Güvenli Kent Ankara” isimli projesi kapsamında çocuk hakları danışmanı, yaşlı hakları danışmanı, gençlik hakları danışmanı, LGBTİ+ hakları danışmanı ve engelli hakları danışmanı istihdam edecektir. Her pozisyon için ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz. Başvurunuzu bekliyoruz!