Engelli Genç Kadınların Sivil Katılımı

Engelli Kadın Derneği proje koordinatörü Bahar Yavuz, bir engelli kadın olarak  Eylül 2020-Temmuz 2021 arasında NDI Turkey tarafından yürütülen “Biz De Varız” programı genç kadın katılımcıları arasında yer aldı. Program kapsamında hayata geçen projelerden birisi de Bahar’ın engelli genç kadınların sivil katılımı üzerine yazdığı proje oldu. Proje kapsamında, Türkiye’de yaşayan engelli genç kadınların, hikayelerini öğrenip mücadelelerini kendilerine model alabilecekleri ve hem ulusal hem de uluslararası alanda sivil toplumda ve politik mekanizmalarda yer almış Katrin Langensiepen, Ana Peláez Narváez, Miroslava Mima Ivanovic, Freyja Haraldsdóttir gibi engelli kadınların Türkiye’deki genç engelli kadınlara mesajları ve hikayeleri paylaşıldı. Etkinlik yaz döneminde gerçekleştiği için bu aktif ve güçlü kadınlar Türkiye’deki genç engelli kadınlarla bir araya gelemeseler bile gelecek buluşmalar ve dayanışma için istekli olduklarını ilettiler.

Proje kapsamında gerçekleşen ikinci etkinlikte ise  engelli genç kadınlarla belediye temsilcileri buluştu, sivil katılım mekanizmaları ve fırsatlar tartışıldı.

Projenin önemli bir çıktısı olarak Bahar Yavuz’un  kaleme aldığı sivil katılıma dair hem betimlemeli standart formatta hem de kolay okunur formatta iki broşür ortaya çıktı. Broşürlere aşağıdaki linklerden ve Yayınlarımız sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir