Eğitici Eğitimi Çalışması

Eğitici Eğitimi Çalışması

Engelli Kadın Derneği olarak kurumsal süreklilik ve yetkinlik anlamında kapasitemizi geliştirmek amacıyla Sivil Düşün AB Programı tarafından desteklenen Eğitici Eğitimi Projesini hayata geçirilmiştir..

31 Ocak, 1-2 Şubat 2014 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen çalışmada ortopedik, görme engelli ve engelsiz kadın katılımcıların toplumsal cinsiyet ve engelli hakları alanlarında eğitici eğitimi almışlardır. Bu 3 günlük programa,  bu eğitim talebiyle bizi harekete geçiren genç, örgütlülük anlamında deneyimli, öğrendiklerini gelecekte derneğimizin yürüteceği çalışmalarda uygulayabilecek  ve kadın hareketiyle ilişkide olmak isteyen kadın üyelerimiz katılmışlardır.

Bugüne kadar yaptığımız alan çalışmalarından bu tür eğitimlerin beraberinde alan deneyiminin ne kadar önemli ve vazgeçilmez bir unsur olduğunu öğrendik. Bu nedenle, eğitim alan kadınlara, aynı dönemde  Sabancı Vakfı tarafından desteklenen ve dernek olarak yürütücülüğünü üstlendiğimiz “Engelli Kadınların Hak Temelli Mücadele Adımları-2” projesinde Trabzon, Bursa ve G.Antep illerinde yerelde ki engelli kadınlara yönelik yapılacak 3 günlük toplumsal cinsiyet,kadına yönelik şiddet, ayrımcılık ve engelli hakları farkındalığı atölye çalışmalarını gözlemleyerek kolaylaştırıcılığı deneyimlemelerini amaçlıyoruz. Bu şekilde hem teorik hem de pratik eğitimi tamamlayan dernek üyesi kadın arkadaşlarımızın gelecek dönem içinde hayata geçirmeyi planladığımız projelerde deneyimli arkadaşlarla birlikte ekipler oluşturarak görev almaları hedeflenmiştir.

Bu şekilde dernek kapasitemizi geliştirerek aktif, eğitimli ve deneyimli üyelerimizle aynı zamanda farklı projelerle ulusal düzeyde engelli kadınların güçlenmesine ve hem iş hem de toplumsal yaşamda görünürlüklerini arttırmaya yönelik hak temelli bir yaklaşıma sahip projelerimizi hayata geçirmeyi hedeflemekteyiz.